Jak wykorzystać Artwork dla Opakowań w celu uproszczenia procesu opakowaniowego w 2024 roku
Mimo że media cyfrowe zdominowały nasze życie, globalny rynek zadruku opakowań cieszy się trwałym wzrostem.
Według raportu Smithers zatytułowanego "Przyszłość druku opakowań do 2027 roku", przemysł ten ma szansę osiągnąć wartość 551,3 miliarda dolarów do 2027 roku. Wobec presji związanej z rosnącym wolumenem, wzrostem kosztów i oczekiwaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, koniecznym staje się dysponowanie niezawodnymi i efektywnymi narzędziami do zarządzania artworkiem, które ułatwią procesy opakowaniowe i zapewnią prawidłową jakość zadruku już za pierwszym razem.
Czym są artwork w przemyśle opakowaniowym?
Artwork zawiera wszystkie elementy projektu opakowania w postaci zestawu cyfrowych plików przygotowanych do etapu przygotowania oraz do druku. Te pliki graficzne zawierają elementy projektu (np. obrazy, tekst, logotypy), a także informacje dotyczące produktu, marketingu i regulacji prawnych.
Pliki artwork są nośnikiem informacji o marce i kliencie - starannie przygotowany plik graficzny zawiera wszystkie elementy projektu, które zostały zaakceptowane w wyniku procesu akceptacyjnego.
Produkowanie plików artwork wolnych od błędów, pomaga managerom odpowiedzialnym za opakowania w osiągnięciu ich głównych celów:
- skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek;
- optymalizacja kosztów druku;
- unikanie konieczności ponownego drukowania.
Przygotowanie do druku (prepress) – kluczowy etap procesu opakowaniowego
Etap prepress zachodzi między etapem projektowania a drukiem, kiedy to wykwalifikowani operatorzy prepress sprawdzają, przygotowują i przekształcają artwork w pliki gotowe do druku.
Pierwsza faza polega na dostosowaniu wejściowych plików graficznych, udostępnionych najczęściej przez agencje zajmujące się projektowaniem opakowań:
- do różnych formatów druku (np. 25 cl, 50 cl, 1L);
- w celu uzyskania jednolitej gamy produktów (np. zielony kolor dla smaku jabłkowego, pomarańczowy dla smaku pomarańczowego);
- dokonania drobnych zmian, takich jak zmiana tekstu lub aktualizacja regulacji (np. wartości odżywcze, grafiki, informacje o recyklingu lub lista składników).
Następnie w drugim etapie tworzone są formy drukowe. To wtedy pliki graficzne są modyfikowane, aby uwzględnić wymagania i ograniczenia urządzeń drukujących.
W przemyśle, w którym czas jest na wagę złota, etap prepress ma kluczowe znaczenie, ponieważ wszelkie rozbieżności zauważone po tym etapie są często kosztowne i czasochłonne do poprawienia.
Elementy istotne w plikach Artwork
Dobrze opracowany plik artwork zawiera wiele elementów, w tym:
- techniczne rysunki projektu opakowania (ze zgięciami, znacznikami przycinania i formatem);
- Master artwork zawierający ostatecznie zatwierdzone treści;
- czcionki;
- profil kolorystyczny CMYK;
- zatwierdzony tekst i wymagane informacje prawne od wszystkich zaangażowanych działów (np. marketingu, kontroli jakości, działu prawnego itp.);
- kody QR i kody kreskowe;
- obrazy, w tym ilustracje, zdjęcia opakowań i zdjęcia fotograficzne;
- wytyczne marki i zasoby główne (np. instrukcje dotyczące użycia logo).
W etapie produkcyjnej obróbki graficznej operatorzy prepress sprawdzają szczegóły (jakość obrazu, rozmiar czcionek, czytelność kodów kreskowych itp.) i dostosowują plik zgodnie z wymaganiami sprzętu drukującego przed wyprodukowaniem płyt drukowych lub drukowaniem. Na tym etapie istotne jest posiadanie plików wysokiej jakości.
Sprawna i efektywna organizacja, komunikacja i współpraca mają kluczowe znaczenie na tym etapie, między koncepcją opakowania a gotowym produktem.
Jak osiągnąć spójność kolorystyczną
Opakowania pełnią znacznie więcej funkcji niż ochrona produktu - są integralną częścią tożsamości marki, a spójność kolorystyczna jest niezbędna. Gdy przeglądamy półki w supermarkecie w poszukiwaniu ulubionej marki, zazwyczaj kierujemy się określonym kolorem.
- Produkty są rozpoznawalne dzięki kolorowi, czy to różowemu Vanish, czy czerwonemu Coca-Coli, odcienie są splecione z tożsamością marki i jej osobowością.
- Spójność kolorów sprawia, że produkty są rozpoznawalne z daleka, w sposób, którego nie może zapewnić tekst.
- Spójność kolorów jest utożsamiana w umysłach konsumentów z jakością.
Skonfigurowanie wszystkich urządzeń i sprzętu zaangażowanego w cykl życia projektu opakowania z odpowiednimi profilami kolorystycznymi pozwoli uzyskać spójne wyniki zgodne z oczekiwaniami interesariuszy.
Użycie profili kolorystycznych CMYK w projektowaniu opakowań gwarantuje precyzję, ponieważ profile RGB zaprojektowane do ekranu nie wyglądają tak samo po wydrukowaniu.
Rozwiązywanie wyzwań projektowych w Artwork dla opakowań
Stworzenie efektownego opakowania, które opowiada historię marki i jednocześnie przekazuje korzyści, cechy produktu i związane z nim informacje zgodne z przepisami, to wielowymiarowe zadanie. Do tego dodajmy manualne i pracochłonne przygotowywanie artworków i elementów wizualnych, a skala związanych z tym ryzyk staje się oczywista.
Oto kilka powszechnych wyzwań projektowych, z którymi muszą się zmagać managerowie opakowań podczas procesu projektowania:
- Skomplikowany cykl akceptacyjny - wielokrotne angażowanie interesariuszy za pomocą rozproszonych procesów akceptacyjnych za pośrednictwem e-maili, arkuszy kalkulacyjnych lub platform do komunikacji, zakłóca i komplikuje cały proces.
- Powolne akceptacje - bez uporządkowanych procesów akceptacyjnych, managerowie opakowań są narażeni na presję związaną z terminami i możliwość opóźnienia pojawienia się produktów na półkach.
- Brak współpracy - izolowane procesy między działami sprawiają, że każdy element jest rozważany osobno, a nie jako część całości.
- Brakujące zmiany, pominięcia i błędy - rozproszone procesy akceptacyjne sprawiają, że utrzymanie kontroli nad wersjami jest trudne i czasochłonne.
Skuteczny proces Artwork dla opakowań poprawi pewność siebie wszystkich interesariuszy poprzez dostarczenie aktualnych, niezawodnych i kompletnych informacji dotyczących każdego elementu projektu.
Przejrzysty przepływ informacji między wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami jest niezbędny na etapie prepress, aby osiągnąć prawidłową jakość już za pierwszym razem.
Z drugiej strony zagmatwany proces przekłada się na pomijanie szczegółów na poziomie podstawowym, co prowadzi do problemów z elementami projektu, takimi jak spady, znaczniki przycinania i rozbieżności kolorów.
Oto kilka rozwiązań dla tego rodzaju problemów:
Spady
Spady to rozszerzenie kolorów, obrazów i grafik poza miejsce przycięcia projektu. Chronią przed pojawieniem się białych linii na krawędzi opakowania (i potrzebą ponownego druku).
Znaczniki przycięcia
Znaczniki przycięcia wskazują, gdzie przyciąć opakowanie. Często umieszcza się je wewnątrz linii spadów, ale niektórzy zalecają przeniesienie znaczników przycięcia poza linię spadów, aby nie pojawiły się na gotowym produkcie.
Rozbieżności kolorów
Różnica między tym, co widzisz na ekranie a wydrukiem jest rozczarowująca i potencjalnie kosztowna. Ustawienie urządzeń w trybie kolorów CMYK i dołączenie profili CMYK do projektu pozwoli uniknąć tego problemu.
Nakładanie się kolorów
Niekontrolowane nakładanie się kolorów powoduje rozbieżności kolorystyczne. Nakładanie się kolorów występuje, gdy elementy projektu nachodzą na siebie i powodują pojawienie się nowych odcieni. Jest to przydatne w przypadku ciemniejszych kolorów, ale może być katastrofalne, jeśli jest używane nieumiejętnie. Dlatego zawsze sprawdzaj ustawienia nakładania się kolorów i usuwania przed wysłaniem plików lub płyt drukarskich do drukarni!
Najnowsze osiągnięcia technologiczne skierowały rozwój oprogramowania i platform stworzonych do wsparcia pozytywnego i kontrolowanego przepływu informacji na etapie prepress. Managerowie opakowań mogą być bardziej produktywni dzięki pomocy technologii, która skupia się na współpracy i centralizacji procesu akceptacyjnego.
Zamiast manualnego i rozproszonego podejścia, scentralizowany proces akceptacji artworków oznacza, że ostateczne wersje są łatwo dostępne. Czas i energia poświęcane na poszukiwanie ostatecznych wersji plików w wiadomościach e-mail, za pomocą (często wygasłych) linków i platform do komunikacji, może teraz być skupione na:
- zadaniach, które przynoszą wartość dodaną;
- byciu bardziej reaktywnym, kreatywnym i aktywnym w kontaktach zarówno z zarządem, jak i klientami;
- zwiększaniu liczby SKU;
- zwiększaniu liczby kampanii marketingowych i zdobywaniu przewagi nad konkurencją.
Najlepsze praktyki w Artwork dla opakowań
Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania bezbłędnych plików dla managerów opakowań, operatorów prepress i zespołów produkcji druku:
- sprawdź, czy profile kolorystyczne są spójne między monitorami, oprogramowaniem i drukarkami, aby zminimalizować różnice między ekranem a projektem w rzeczywistości (CMYK zamiast RGB);
- dostarczaj pliki graficzne w odpowiednim formacie, np.: AI, PDF, EPS, TIFF lub PSD;
- rozdzielczość obrazu powinna wynosić co najmniej 300 dpi przy 100% dla dobrej jakości druku;
- osadź czcionki, aby uniknąć ich zastępowania;
- zawsze dostarczaj prototyp opakowania do celów sprawdzania;
- używaj trybu kolorów CMYK przy przesyłaniu plików do drukarni;
- rozszerz projekt do linii spadu;
- wdróż standardową procedurę kontroli jakości, aby treść była sprawdzana pod kątem błędów i zgodności z wytycznymi marki;
- przeprowadź ostateczną kontrolę kolorów, czcionek, logotypów, rozmiaru pliku, formatu i rozdzielczości;
- po standardowej kontroli użyj zautomatyzowanych narzędzi kontroli jakości.
Spójność jest kluczowa dla marek, które chcą stworzyć wyjątkowe opakowania, które wpisują się w ich historię i tożsamość.
Dostępne są przydatne technologie w postaci konfigurowalnych oprogramowań i platform SaaS do projektów Artwork.
Te rozwiązania cyfrowe oferują znormalizowane systemy i narzędzia automatyzacji, które przynoszą spójność we wszystkich aspektach projektowania opakowań i przyspieszają proces projektowania opakowań.
Od projektu graficznego do końcowego opakowania za pomocą prostego oprogramowania
Skok w nową technologię spowodował rozwój oprogramowania i narzędzi automatyzacji, które zwalniają managerów opakowań, operatorów prepress i drukarzy od czasochłonnych i manualnych zadań.
Millnet to solidne oprogramowanie i zintegrowana platforma prepressowa, stworzona specjalnie dla marek i sieci handlowych, aby obsługiwać cały cykl życia projektu opakowania - od stworzenia do ostatecznego druku.
System w pełni konfigurowalny, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb biznesowych, Millnet doskonale integruje się z wewnętrznym procesem przepływu pracy, dostarczając gotowe do druku pliki opakowań.
Zbudowany, aby poprawić współpracę, przejrzystość, produktywność, jakość i łączność, Millnet pomaga zarządzać procesem projektowania opakowań w celu:
- zapewnienia spójności marki;
- skrócenia czasu wprowadzenia produktu na rynek;
- unikania konieczności ponownego druku.
Jakie są funkcje platformy Millnet?
Spersonalizowany pulpit nawigacyjny:
- przegląd projektów, w tym zakończonych zleceń i zadań do wykonania;
- priorytetyzacja zadań i monitorowanie przepływu pracy.
Akceptacje online i kontrola wersji:
- scentralizowany, uporządkowany przepływ pracy oszczędza godziny ręcznej i nużącej pracy, zmniejszając ryzyko pominięcia elementów istotnych dla poprawnego druku opakowania już za pierwszym razem.
Bezpieczne, kontrolowane adnotacje, komunikacja i przepływ informacji:
- pozwala wszystkim działom łatwo i transparentnie wprowadzać swoje uwagi;
- dostawcy zewnętrzni mogą także korzystać z oprogramowania (w określonych punktach procesu, z ograniczonym dostępem).
Zarządzanie separacjami kolorów:
- zapewnia spójność kolorów, aby unikać negatywnego wpływu na markę.
Funkcja porównywania wersji:
- szybkie porównanie wersji danego projektu.
Zatwierdzone projekty dostępne w kilka kliknięć:
- ostateczne wersje plików dostępne online (nie przechowywane u dostawców);
- ostateczne pliki dostępne, gdy pracownik jest na urlopie lub odszedł z firmy.
Konfigurowalne uprawnienia użytkownika:
- masz kontrolę nad informacjami, do których dostęp mają wewnętrzne i zewnętrzne podmioty.
Drukarnia ma dostęp do plików bezpośrednio z platformy internetowej:
- dzięki ponad 700 zarejestrowanym drukarniom, pliki nie opuszczają platformy od projektu po druk. Dzięki temu zapewnia się kompletny i monitorowany proces.
Millnet dostosowuje się do Twojego procesu pracy, oszczędzając managerom opakowań czas i pieniądze poprzez zabezpieczanie i przyspieszanie produkcji opakowań.